menu

Sernik nowojorski z lukrem fiołkowym

Sernik nowojorski to klasyka gatunku- kremowy, jedwabisty i delikatny w smaku. O tym, że serniki uwielbiam pisałam nie raz. Każda wariacja sernikowa to dla mnie strzał w dziesiątkę! A serniki dają tyle możliwości- różne rodzaje sera do wykorzystania, różne smaki, różne dodatki- nic tylko szaleć! Tym razem zaszalałam z lukrem- lukier jest fiołkowy, na bazie przecieru fiołkowego z własnoręcznie zebranych fiołeczków:) Jeszcze jest możliwość znaleźć te delikatne i pięknie pachnące kwiatki więc szybciutko podaję przepis:)






Składniki ( na okrągłą formę o średnicy 20cm):

masa serowa:
1000g serka śmietankowego ( np. philadelphia)
3 duże jajka
200g drobnego cukru
2 łyżeczki domowego cukru waniliowego
1 łyżeczka suszonej, mielonej skórki cytryny
3 łyżki mąki ziemniaczanej

spód:
100g miękkiego masła
250g ciastek owsianych (u mnie z dodatkiem sezamu)

lukier:
5 łyżek cukru pudru
2-3 łyżeczki soku z cytryny
3 łyżki przecieru fiołkowego*


*przecier fiołkowy ( choć w sumie nie wiem czy tak mogę to nazwać) przygotowałam gotując ok. 300g fiołków z dodatkiem 150g drobnego cukru i sokiem z 1/2 cytryny. Gdy fiołki się lekko skurczyły a cukier całkowicie rozpuścił tworząc syrop całość przetarłam przez sitko. Przechowywałam w szczelnie zamkniętym słoiczku w lodówce.




Sposób przygotowania:

Spód: pokruszone ciastka łączymy z miękkim masłem- tak powstałą masą wyklejamy spód formy
wyłożonej papierem do pieczenia oraz owiniętej kilkakrotnie folią aluminiową ( sernik będziemy piec w kąpieli wodnej więc forma musi być szczelna).

Masa serowa: przy pomocy robota kuchennego łączymy cukier, cukier waniliowy i skórkę z cytryny z serkiem śmietankowym. Gdy masa stanie się jednolita dodajemy jajka, a następnie mąkę.Masę wykładamy na ciasteczkowy spód. Formę umieszczamy w większej i zalewamy do połowy wysokości gorącą wodą. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni przez około 90 minut- aż masa będzie zcięta. Po wyjęciu z piekarnika studzimy ciasto w formie. Wystudzony sernik lukrujemy ( lukier: wszystkie składniki dokładnie mieszamy, jeśli lukier jest zbyt gęsty dodajemy odrobinę soku z cytryny). Najlepiej smakuje po schłodzeniu. Gotowe!



Smacznego:)









comercialTest

3 komentarze:

  1. wow! cudownie się prezentuje i już od razu próbuję wyobrazić sobie jego cudowny smak i delikatną, kremową strukturę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mmm... musi być pyszne. akurat wróciłam z lasu z wiaderkiem fiołków, także na weekend majowy będzie jak znalazł :)

    OdpowiedzUsuń

Zaszalej! Zostaw komentarz:)